poniedziałek, 19 maja 2014

Królik miniaturka

Nierasowe miniatury charakteryzują się wielkością i masą dochodzącą do 3,5 kg. Mają też dłuższe i wyraźnie oddzielone od siebie uszy. Wszystkie rasy miniatur pochodzą od dzikiego królika, zamieszkującego pierwotnie Hiszpanię. Hiszpania to ziemia królików - tak Fenicjanie nazwali skąpane słońcem, pełne rozmaitej roślinności regiony góry i rozległe niziny. Pierwszą rasą królika miniaturowego był jednak królik gronostajowy wyhodowany w Anglii, charakteryzujący się białym futerkiem.

Królik miniaturowy Wikimedia Commons

Ciało osiąga długość 35 – 40 cm, długość uszu 5,5 cm u rasowych miniaturek mogą być dłuższe. Masa ciała w zależności od rasy: gładkowłosy – między 800 a 1200 g, lew – między 800 a 1200 g, Mini Lop – między 1500 a 2500 g, Rex – między 700 a 1000 g, Angora – między 800 a 1400 g. Barwa sierści jest zróżnicowana, od białej przez kremową, brązową, niebiesko-białą i szarą, do czarnej. Występują także osobniki wielobarwne. Barwa oczu zazwyczaj ciemnobrązowa, zdarza się też niebieska a u albinosów czerwona. Długość życia miniaturek Może osiągnąć wiek 10 lat (jednak przeciętnie żyje około 7 lat. Długość ciąży 28-31 dni. Liczba młodych u rasowych miniaturek to około 4 zaś nierasowe małe króliki około ośmiu, a większe do 12. Dojrzałość płciową samice osiągają w wieku 7 miesięcy, a samce 5 miesięcy.

Królik to roślinożerca. Jednymi z najważniejszych składników diety każdego królika jest woda i siano. Króliki chętnie spożywają liście mniszka lekarskiego. Przysmakiem dla nich jest soczewica. Nawet krótkotrwała głodówka może się zakończyć nieodwracalnymi zmianami w układzie pokarmowym królika. Króliki są aktywne w nocy i wczesnym porankiem. Króliki krótkowłose np. rasę Rex czesze się raz na tydzień, natomiast długowłose należy czesać codziennie i co jakiś czas obcinać futerko.

Prace nad królikami miniaturowymi rozpoczęto na początku XX wieku. Hodowcy chcieli uzyskać zwierzę niewielkie, przyjazne, będące dobrym towarzyszem dla człowieka. Królik miniaturowy odniósł sukces i obecnie jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych, głównie z uwagi na niewielkie wymaganie hodowlane i przyjacielskość w stosunku do ludzi. Dostępne klatki cynkowane są najlepszym wyborem, gdyż zapewniają stały dostęp świeżego powietrza i dobrą wentylację. Miejsce, w którym stanie klatka powinno być spokojne i wolne od dymu papierosowego, nadmiernego nasłonecznienia, a także przeciągów, które będą szkodzić zwierzakowi. 

Niemniej ważne jest także poczucie bezpieczeństwa królika, dlatego też przynajmniej dwa boki klatki muszą przylegać do ściany. W klatce powinny znaleźć się kulkowe poidełko o dość dużej pojemności, dwie miseczki na pokarm najlepiej jeśli będą one kamionkowe, oraz paśnik na sianko i zielonkę. Dno klatki należy wysypać ściółką, którą może być siano, słoma, lignina lub wiórki. Zabrudzoną ściółkę oraz zalegający pokarm należy wybierać codziennie. 

Żywienie królika miniaturki stanowi gotowy pokarm, kupowany w sklepie zoologicznym, siano, zielenina mniszek lekarski, koper, warzywa i owoce, a także twarde produkty suchy chleb lub specjalne gryzaczki służące ścieraniu zębów. Króliki muszą mieć stały dostęp do świeżej wody i najlepiej jeśli będzie to woda mineralna, oczywiście niegazowana.

Królik jest czystymi zwierzęciem i dobrze radzi sobie z utrzymaniem higieny. Szczególnej uwagi wymagają jednak jego uszy, pazurki, oraz waga. Uszy należy regularnie oglądać i sprawdzać, a w miarę potrzeby przemywać wacikiem nasączonym rumiankiem. Pazurki nie mają szansy na ścieranie się w warunkach domowych, dlatego też należy je obcinać zapobiegając ich wrastaniu w łapki. W trosce o prawidłową masę królika miniaturki rasy baran należy zapewnić mu odpowiednio zbilansowany pokarm oraz dużą ilość ruchu. Najlepiej jeśli będzie on spędzać około trzech, czterech godzin poza klatką. Wypuszczając królika trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo i w tym celu trzeba usunąć z jego zasięgu wszelkie kable i rośliny doniczkowe.

Piotr

poniedziałek, 5 maja 2014

Żywienie królika

Układ pokarmowy królika przystosowany jest do przyjmowania pokarmów roślinnych. Wartość odżywcza roślin jest o wiele mniejsza od białka zawartego w mięsie, dlatego zwierzęta roślinożerne muszą znacznie więcej jeść i tracić więcej czasu na trawienie pokarmu.
 
 

Autor Greg

Niestety organizm królika nie wydziela enzymów służących do trawienia celulozy, która znajduje się w ściankach komórek roślinnych. Króliki nie są wyjątkowe pod tym względem tak samo mają owce i bydło. Zwierzęta zdały się na działanie bakterii i pierwotniaków. Zjedzony pokarm przechodzi przez żołądek i jelito cienkie do jelita ślepego. Tam jest częściowo trawiony dzięki mikroorganizmom. Potem przechodzi do jelita grubego i zostaje wydalony w postaci miękkich bobków nocnych. Króliki ponownie zjadają odchody i tym razem pokarm jest wchłaniany przez organizm wraz z zawartością wody. Zbędne składniki są ponownie wydalane, jako bobki dzienne suche.

Stała ilość bakterii jest niezbędna w procesie trawienia i wytwarzania na przykład witaminy B12. Świat mikroorganizmów jest czuły na zmiany pokarmu. Zwykle kupując królika otrzymujemy wyprawkę i torebkę pokarmu dla królików, z której korzystał. Zmiana środowiska i karmy może wywołać zbyt duży stres, co jest niebezpieczne dla naszego pupila. Zmiany karm należy dokonywać stopniowo i ostrożnie. Leczenie dolegliwości pokarmowych jest bardzo trudne ze względu na konieczność zachowania flory bakteryjnej niezbędnej w trawieniu.

Wszelkie zmiany pokarmów suchych i mokrych robimy stopniowo dając szansę mikroorganizmom na odpowiednie dostosowanie się do nowego pokarmu. Króliki powinny mieć dobrze zbilansowaną dietę. W skład suchej kamy wchodzą zwykle ziarna i warzywa z dodatkiem świeżych liści. Aby zmienić suchy pokarm na inny przez kolejne kilka dni mieszamy karmy starą z nową dodając więcej nowej z każdym dniem i tak do zupełnego zastąpienia starej karmy nową. Im łagodniej to zrobimy tym lepiej dla zdrowia naszego pupila. Największa wrażliwość na zmiany występuje od 4 do 12 tygodnia życia.

Króliki odczuwają pragnienie i muszą mieć podawaną czystą wodę. Piją ile potrzebują. Nie wiem skąd wzięła się opinia, że woda szkodzi królikom. Ograniczenie podawania zwierzęciu wody ma dla niego groźniejsze następstwa niż głodowanie. Szczególnie dużo wody potrzebują króliki żywione paszami suchymi w okresie upałów oraz samice kotne i karmiące. Czasami, jeśli nasz królik ma kłopoty trawienne można stosować probiotyki. Preparaty zawierają bakterie, które mogą wspomagać te w organizmie. Probiotyki dodaje się do wody pitnej. Zalecany jest jednak kontakt z weterynarzem, który postawi prawidłową diagnozę i wybierze odpowiedni probiotyk.

Piotr