poniedziałek, 5 maja 2014

Żywienie królika

Układ pokarmowy królika przystosowany jest do przyjmowania pokarmów roślinnych. Wartość odżywcza roślin jest o wiele mniejsza od białka zawartego w mięsie, dlatego zwierzęta roślinożerne muszą znacznie więcej jeść i tracić więcej czasu na trawienie pokarmu.
 
 

Autor Greg

Niestety organizm królika nie wydziela enzymów służących do trawienia celulozy, która znajduje się w ściankach komórek roślinnych. Króliki nie są wyjątkowe pod tym względem tak samo mają owce i bydło. Zwierzęta zdały się na działanie bakterii i pierwotniaków. Zjedzony pokarm przechodzi przez żołądek i jelito cienkie do jelita ślepego. Tam jest częściowo trawiony dzięki mikroorganizmom. Potem przechodzi do jelita grubego i zostaje wydalony w postaci miękkich bobków nocnych. Króliki ponownie zjadają odchody i tym razem pokarm jest wchłaniany przez organizm wraz z zawartością wody. Zbędne składniki są ponownie wydalane, jako bobki dzienne suche.

Stała ilość bakterii jest niezbędna w procesie trawienia i wytwarzania na przykład witaminy B12. Świat mikroorganizmów jest czuły na zmiany pokarmu. Zwykle kupując królika otrzymujemy wyprawkę i torebkę pokarmu dla królików, z której korzystał. Zmiana środowiska i karmy może wywołać zbyt duży stres, co jest niebezpieczne dla naszego pupila. Zmiany karm należy dokonywać stopniowo i ostrożnie. Leczenie dolegliwości pokarmowych jest bardzo trudne ze względu na konieczność zachowania flory bakteryjnej niezbędnej w trawieniu.

Wszelkie zmiany pokarmów suchych i mokrych robimy stopniowo dając szansę mikroorganizmom na odpowiednie dostosowanie się do nowego pokarmu. Króliki powinny mieć dobrze zbilansowaną dietę. W skład suchej kamy wchodzą zwykle ziarna i warzywa z dodatkiem świeżych liści. Aby zmienić suchy pokarm na inny przez kolejne kilka dni mieszamy karmy starą z nową dodając więcej nowej z każdym dniem i tak do zupełnego zastąpienia starej karmy nową. Im łagodniej to zrobimy tym lepiej dla zdrowia naszego pupila. Największa wrażliwość na zmiany występuje od 4 do 12 tygodnia życia.

Króliki odczuwają pragnienie i muszą mieć podawaną czystą wodę. Piją ile potrzebują. Nie wiem skąd wzięła się opinia, że woda szkodzi królikom. Ograniczenie podawania zwierzęciu wody ma dla niego groźniejsze następstwa niż głodowanie. Szczególnie dużo wody potrzebują króliki żywione paszami suchymi w okresie upałów oraz samice kotne i karmiące. Czasami, jeśli nasz królik ma kłopoty trawienne można stosować probiotyki. Preparaty zawierają bakterie, które mogą wspomagać te w organizmie. Probiotyki dodaje się do wody pitnej. Zalecany jest jednak kontakt z weterynarzem, który postawi prawidłową diagnozę i wybierze odpowiedni probiotyk.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz