czwartek, 25 września 2014

Jak zbadać królika?

Warto wiedzieć, czy nasz królik jest zdrowy czy mu coś dolega. Najłatwiej pójść z nim do weterynarza nie zawsze jest to możliwe. Jeśli jesteśmy w sklepie zoologicznym i zamierzamy kupić królika to przed zakupem warto dokładnie go obejrzeć. Jeśli mamy króliczka w domu to musimy codziennie zbadać stan jego zdrowia.


Autor Carpenterdf1986 Wikimedia Commons

Futerko zdrowego królika jest lśniące i gęste bez wyłysiałych miejsc. Królik, któremu jest zimno stroszy sierść. Chory królik ma ubytki w sierści. Futro jest matowe i nastroszone. Sierść pod nosem jest mokra a w okolicach odbytu zabrudzona jest kałem. Zwracamy szczególnie uwagę na dwa miejsca nos i odbyt.

Skóra zdrowego królika jest elastyczna i jeśli złapiemy ją w palce i delikatnie naciągniemy i puścimy to szybko powróci do swojego rozmiaru. Skóra wysuszona wolno odzyskuje swój kształt. Przyczyną może być niedostateczny dostęp do wody. Następnie badamy brzuch. Brzuch zdrowego królika jest zaokrąglony, ale nie wzdęty. Boki nie mogą być zapadnięte. Bobki muszą być kuliste. Przy zaburzeniu trawienia występują też odchody w postaci kuleczek ułożonych jedna za drugą jak koraliki. Może to być spowodowane złą dietą niedoborem paszy suchej. Króliki mające zbyt długie zęby przypominające kły słonia są wykluczane z hodowli. Króliki ścierają zęby i musimy zaopatrzyć się w gryzaczki.

Oczy królika są duże i piękne. Zawsze ciekawsko podążają za każdym ruchem ręki właściciela. Chore oczy łzawią i są mętne a reakcje są opóźnione. Nos zdrowego królika jest suchy. Może być mokry jedynie gorącym latem, kiedy królik zamoczy go w wodzie, aby się ostudzić. Skrzydełka nosa powinny poruszać się równomiernie a nowy przedmiot wstawiony do klatki powinien zostać obwąchany. Wycieki z nosa są objawami choroby. Nozdrza mogą się wręcz zaklejać.

Uszy królika są bardzo ruchliwe i reagują na wszystkie odgłosy i królik nadstawia uszy w kierunku tych dźwięków. Łuskowaty nalot w u szach podobny do gipsu może być atakiem roztoczy. Królik może przechylać głowę lub wręcz drapać uszy przednimi łapkami. Jeśli chodzi o apetyt, to chory królik nie chce jeść, podczas gdy zdrowy aż się rwie do jedzenia. Zdrowy królik zwykle nie daje się łatwo złapać i próbuje uniknąć naszego chwytu. Chore zwierzątko jest apatyczne. Dziwne ruchy królika mogą być przyczyną urazu. Jeśli królik bierze długie i rzeżące oddechy i oddech jest przyspieszony natychmiast udajemy się do weterynarza. W zasadzie każdy negatywny objaw kwalifikuje się do leczenia przez lekarza. Na własną rękę nie podejmujemy leczenia. Musimy przygotować się na serię zadanych nam pytań szczególnie dotyczących diety. Wiecej na portalu o zoologii.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz