wtorek, 9 września 2014

Mowa króliczego ciała

Człowiek wykształcił narząd mowy, ale pomimo tego posługuje się też pismem, a także gestykulacją i mową ciała. Nasza mowa ciała odmienna jest od zwierząt, dlatego nie rozumiemy, co do nas mówi nasze domowe zwierzątko. Po jakimś jednak czasie zaczynamy odgadywać, czego oczekuje nasz pupil. Opis jest jedynie podpowiedzią, co może oznaczać dane zachowanie. 


Worm That Turned - Own work Wikimedia Commons

Dlaczego królik tupie?

Królik tupie, gdy wyczuwa zagrożenie. W ten sposób ostrzega swoje stado. Jeśli to robi często to trzeba pomyśleć czy wybrane przez nas miejsce jest dostatecznie ciche i czego boi się nasz królik. Na prawie sto procent będzie to głośny odkurzacz. Już na sam jego widok uciekają wszystkie psy i koty. Na czas odkurzania lepiej zabrać króliczka w inne ciche miejsce. Jeśli tupie bez powodu może nas w ten sposób wołać. Inną oznaką są kłopoty z trawieniem i wzdęciami. 

Co oznaczają akrobacje, podskoki, biegi?

Niektórzy nazywają to głupawką i mówią, że mają szalonego królika a to nic innego jak oznaka szczęścia i zadowolenia. Szybkie biegi, skoki z wyrzucaniem nóg na boki, piruety w powietrzu, potrząsanie głową to oznaka zdrowia i chęci do zabawy.

Co oznacza przewracanie się na bok?

Często królik podczas szalonej zabawy nagle przewraca się na bok i odpoczywa. To oznacza mam dość już nie mogę.

Co oznacza przewracanie się na plecy?

Lato słoneczko i piaskownica cała dla mnie do przekopania. Po zabawie pełny relaks.

Co oznacza ciche zgrzytanie lub mielenie zębami?

Jeśli królik robi to cicho to można to porównać do mruczenia kota. Zwykle robi to podczas głaskania i obwieszcza nam, że jest fajnie. Głośne szczękanie zębami i kulenie się w kącie oznacza ból. Trzeba udać się do lekarza. Pamiętajcie o przestrzeganiu porad, które są opublikowane na blogach portalu zoologicznego a takich przypadków będzie znacznie mniej.

Co oznacza siadanie z podkurczonymi łapkami?

Jest to odpoczynek, ale z szybką możliwością ucieczki. Podobnie robią koty niby kot jest zrelaksowany, ale nie ma do końca do nas zaufania i jak się ruszymy ucieka.

Co oznacza przesuwanie przedmiotów?

Królik chce się bawić. Czasami napotkane przedmioty wręcz wyrzucane są w górę. Trzeba sprawić króliczkowi zabawki zanim zacznie rozrabiać i śmiecić. Królicze zabawki są też smakowite jak kula smakula.

Co oznacza kopanie?

Króliczki uwielbiają kopać jest to zachowanie naturalne. Jeśli nie mamy możliwości, aby pokopał sobie w piasku. Można zrobić mu taki suchy basen do kopania. Będzie zachwycony.

Co oznacza wąchanie?

Z jednej strony to ciekawość i poznawanie naszego zapachu. Tam gdzie jest mój zapach jest bezpiecznie. Z drugiej strony drganie noska oznacza zdenerwowanie. Szybki oddech z szybkim i wyraźnym drganiem noska w lecie może oznaczać udar.

Co oznacza ucieczka?

Ucieczka to znak dla stada. Króliki powinny schować się w norkach.

Co oznacza ogonek wędrujący na boki?

Jest to zniecierpliwienie.

Co oznacza energiczne trącanie pyszczkiem?

Zostaw mnie w spokoju. Nie mam na to ochoty.

Co oznacza podbieganie z położonymi uszami i wysuniętą głową?

Uszy na plecach z nisko ułożoną głową to pozycja przed atakiem. Zwykle atak poprzedzony jest warknięciem. Jest to obrona terytorium albo strach, ból, choroba. Nie odpowiadamy agresją na agresję. Królik ma ostre ząbki.

Co oznacza kulenie się w kącie i przywieranie do podłogi?

Królik jest wystraszony i zastyga w bezruchu. Oczy szeroko otwarte przyspieszony oddech i położone uszy. Musimy tą panikę przeczekać i dać mu spokój.

Co oznacza kładzenie nisko głowy i kulenie ciała?

Jest to gest niższości w hierarchii stada. Często spotykany podczas pieszczot. Warto, więc głaskać królika dzięki temu nie rywalizuje z nami.

O oznacza słupek?

Króliki w ten sposób węszą i się rozglądają za czymś dla nich ciekawym. W domu pewnie będzie to kuchnia.

Co oznacza gryzienie klatki?

To samotność. Trzeba się z królikiem pobawić.

Co oznacza pyszczek i uszy skierowane do przodu?

To ciekawość

Co oznacza podkładanie łebka?

Jest to prośba o pieszczoty.

Co oznacza lizanie?

To okazywanie szacunku i miłości.

To tylko podstawowe zachowanie królika, którego z czasem będziemy coraz lepiej rozumieć. Inne zachowania jak skakanie innemu królikowi na grzbiet, obsikiwanie pokoju, znaczenie związane są z życiem w stadzie i hierarchą tam panującą. Pomimo udomowienia króliczki zachowały wiele dzikich zachowani typowych dla swojego gatunku. Króliki są urocze i postępując rozsądnie zgodnie z zaleceniami czeka nas wiele miłych chwil z naszym małym przyjacielem.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz