piątek, 22 sierpnia 2014

Czy na pewno królik?

Jeśli chodzi o króliki to zawsze interesowano się ich pięknym futerkiem oraz mięsem aniżeli walorami towarzysza do zabaw w domu. Dopiero pojawienie się królika miniaturki zmieniło to podejście do tych pięknych i ciekawych zwierząt. Musimy sobie uświadomić, że królik to nie zwierzątko domowe, proces udamawiania jest stosunkowo krótki. Najbardziej chyba zaprzyjaźnionym z człowiekiem jest pies, kot i koń.
 

Author www.MetaphoricalPlatypus.com Wikimedia Commons

Nie polecam kupowania królika, jeżeli nic o nim nie wiemy. W naszej świadomości a szczególnie naszych dzieci istnieje przekonanie, że królik jest zwierzątkiem okazującym miłość i uczucia bez ograniczeń. Zawsze można go głaskać brać na ręce i tulić i przychodzi na każde zawołanie. Oprócz tego jest zawsze czyściutki i siedzi cały czas w klatce i czeka, kiedy go z niej wyjmiemy.

Można z całą pewnością powiedzieć, że jeżeli decydujemy się na jakieś zwierzątko to przybywa nam bardzo dużo obowiązków. Mając króliczka musimy zdobyć pewną wiedzę potrzebną nam do jego pielęgnacji i karmienia. W przeciwnym wypadku nasz królik długo nie pożyje. Dopiero dzieci po wyżej 10 roku życia są w stanie zaopiekować się króliczkiem i to po naszym wprowadzeniu. To my rodzice musimy nauczyć się wszystkiego i wiedzę przekazać dzieciom. Królik dla młodszych dzieci się nie nadaje. Dziecko może wyrządzić krzywdę królikowi a królik zwłaszcza duży może wyrządzić krzywdę dziecku. 

Królik nie może przebywać w ciasnej klatce i musi się wybiegać, co najmniej 5 godzin dziennie. W tym czasie jego łupem padną nasze meble, dywany. Wystarczy moment nieuwagi. Nie można za to winić królika, gdyż po prostu musi gryźć i ścierać zęby. Królik jest zwierzęciem stadnym a w stadzie panuje hierarchia. Królik czasami da się pogłaskać a innym razem ma ważniejsze sprawy i może nas ugryźć. Trzeba wiedzieć, kiedy ma ochotę na zabawę a kiedy nie ma na to ochoty.

Królik to nie pies i nie da się go nauczyć wielu sztuczek. Czasami jednak przychodzi na zawołanie, co bardzo cieszy opiekunów. Królika kupujemy zawsze w pewnym źródle. Tylko wtedy mamy pewność, że jest zdrowy i nie ma jakiś wad genetycznych. W końcu królik to roślinożerca i bardzo ważne jest jego żywienie. Czasami nagła wymiana karmy może być zabójcza dla królika. W procesie trawienia pomagają bakterie, które muszą mieć czas na dostosowanie się do nowej karmy. 

Dlatego karmę zmieniamy stopniowo mieszając ją ze starą z czasem zwiększając proporcję na korzyść nowej. Jest to bardzo ważne. Królik nie może być zestresowany obecnością innych zwierzą, które będą atakować jego klatką. Przebywanie z psem i kotem nie jest zalecane. Nawet, jeśli zwierzęta chowają się razem od małego to i tak instynkt łowczy u kotów i psów zostaje. Zawsze jest to stres dla królika, który w tym wypadku jest potencjalną ofiarą. Stres dla królika jest zabójczy i musi mieć zapewnione bezpieczeństwo.

Królik narażony jest też na upadki z wysokości dlatego trzeba bardzo na niego uważać. Przyjęto, że 6 miesięcy życia królika odpowiada 15 lat życia człowieka. Siedmioletni królik to 65 letni człowiek. W tym wieku niezalecane jest już zbytnie poganiane królika do zabawy. Musimy dbać o higienę królika, który z pewnością nie raz się ubrudzi i potarga futerko. W sklepach zoologicznych są specjalne grzebienie do czesania króliczków i całe potrzebne oprzyrządowanie do klatki i utrzymania w niej porządku. Króliki musza mieć łatwy dostęp do czystej wody. Na portalu zoologicznym jest więcej informacji o królikach.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz