poniedziałek, 16 czerwca 2014

Kupujemy królika miniaturkę

Do tego zakupu powinna się przygotować cała rodzina. Królika kupujemy na osiem lub dziesięć lat, dlatego dobrze, aby był zaakceptowany przez wszystkich domowników. Cena jest ostatnia rzeczą, jaka należy się sugerować. U zwierząt dorosłych łatwiej jest określić, ponieważ samce mają wyraźnie zarysowane jądra. Tu natomiast można się tylko sugerować odległością między odbytem a narządem moczowo-płciowym.

Autor Franie Frou Frou

Niby nic, ale warto jest wiedzieć czy mamy chłopczyka czy dziewczynkę. Z pewnością lepszy będzie zakup bezpośredni u hodowcy i nie chodzi o to, że będzie taniej. Hodowca doskonale zna się w temacie i może nam bardzo dużo pomóc. Jeśli to miejscowy hodowca i zależy mu na dobrej opinii to z pewnością otrzymamy zdrowego i silnego królika, o którym nam wszystko powie. 

Króliki, które są dostarczane do sklepu zoologicznego są dla nas niewiadomego pochodzenia, niewiele się o nich dowiemy. Zdarzają się też przypadki pomylenia gatunku. Wówczas na przykład zamiast angory mamy lewka. O ile króliczki miały dobra opiekę i warunki to powinny być zdrowe. Ale w tym wypadku musimy im się dokładniej przyjrzeć. Sklep musi mieć odpowiednie warunki do trzymania królików a personel musi mieć czas, aby zajmować się zwierzętami.

Sporo ludzi przychodzi do sklepu zoologicznego, aby popatrzeć tylko na zwierzątka, co stawia cały personel na nogi, gdyż zobowiązany jest porzucić dotychczasowe czynności. W dużym i często uczęszczanym sklepie jest to problem. Hodowca będzie miał dla nas znacznie więcej czasu i doradzi nam, co mamy kupić a nie rzadko dostaniemy też wyprawkę na początek. Dla królika jest to dość istotne, ponieważ gwałtowna zmiana jadłospisu może mu zaszkodzić. Paszę zmieniamy stopniowo mieszając ją z nową.

Robi się to ze względu na florę bakteryjną, która musi się dostosować do nowej karmy. Bakterie są potrzebne w procesie trawienia. Króliczek nie powinien mieć mniej niż 5 tygodni. Mniejszych nie należy oddzielać od matki, która je karmi. Oprócz braku dostosowania jeszcze do pokarmu stałego istotnym elementem są przeciwciała dostarczane z mlekiem matki. Taki dobrze wykarmiony królik jest zdrowy. Królik ma 8 palców w łapach przednich i 4 palce w tylnych. Długość ciała około 30 cm a długość uszu maksymalnie 7 cm. Te parametry będą się zmieniać w zależności od rasy. 

Zdrowy królik jest ruchliwy. Kończyny muszą układać się prosto i równolegle przy stawaniu na tylnych łapach. Ciało nie może mieć uwypukleń. Pazurki krótkie bezbarwne poza albinosami brązowe. Ogonek noszony prosto. Zlepiona i brudna sierść wokół odbytu wskazuje na biegunkę. Oczy muszą być przejrzyste i czyste bez zacieków i łzawienia. Nos zdrowy bez wycieku. Królik ciągle kichający jest chory. Uszy musza być czyste. Zęby królika powinny być proporcjonalne. Królik z wadliwymi zębami wygiętymi, zrośniętymi z byt długimi będzie miał problemy z jedzeniem.

Jeśli zależy nam na króliku w pełni rasowym to musimy trzymać się wzorca i takiego królika lepiej jest kupować u hodowcy i powiedzieć mu o tym, że zamierzamy doczekać się potomstwa. Czeka nas większy wydatek, ale za to dostaniemy przepiękną parkę do dalszej hodowli. Normalny zdrowy i rasowy królik z rodowodem to kilkaset złotych. Oczywiście są też ceny poniżej 100 złotych, jeśli szukamy pupila niekoniecznie tak bardzo rasowego według wzorca rasy. Więcej na zoo portal.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz