piątek, 4 lipca 2014

Dieta królików i opieka

Żywienie królika szczególnie karłowatego jest naprawdę tanie. Większość i warzyw i owoców znajduje się w każdym domu. Nasze zakupy w sklepie zoologicznym ograniczają się do podstawowych mieszanek. Królik jest roślinożercą i ludzkie jedzenie odpada zupełnie. Trzeba trzymać się ściśle króliczego menu, aby nie zaburzyć flory bakteryjnej w jego układzie trawienia. Do ścierana ząbków służą specjalne gryzaki dla królików do kupienia w sklepie zoologicznym.
 

Autor Heny Wikimedia Commons

W naturze dzikie króliki żywią się trawami, ziołami, gałązkami, listkami, korzonkami. Wyschła trawa sianko stanowi podstawę błonnika i pomaga w przesuwaniu się treści pokarmowej. Nie podajemy królikowi suszonej bułki do ścierania ząbków. Bułka ma tendencję zapychania układu pokarmowego. Nawet niektórzy hodowcy amatorzy to niestety robią. Wielu hodowców zaleca kupowanie granulatu dla królików zamiast mieszanki. Granulat zawiera wszystko, co jest potrzebne w diecie królika. Królik nie ma możliwości przebierania w karmie i zjada całe kawałki. W mieszankach trafia się niełuskany owies, słonecznik. Niestety łupinki ranią dziąsła, co ma dalsze konsekwencje.

Królik to nie mysz i nie musi codziennie jeść ziarna. Układ pokarmowy królika dostosowany jest do niskokalorycznej karmy. Nie wolno podawać mokrych i wilgotnych warzyw, gdyż powodują one wzdęcia i zatory. Warzywa płuczemy, ale musimy je dobrze wysuszyć. Warzywa musimy urozmaicać stopniowo wprowadzając nowe. Woda z kranu nie jest najlepsza dla królika.

Już za młodu króliczek powinien być uczony zachowywania czystości, aby można go było puszczać swobodnie po całym pokoju. Unikniemy zasikanych podług i dywanów w bobkach. Z czasem zmieniamy proporcje granulatu na korzyść zieleniny. Lepiej jest nie podawać sztucznych przysmaków takich jak kolby, dropsy, chrupki. Królik je lubi, ale niczego dobrego nie wnoszą do menu. Takie barwione przysmaki piekarskie dodawane są czasem do mieszanek. Jak wiemy zapychacze nie są wskazane. Typowe rośliny dla królika to nać selera, marchwi, liście rzodkiewki, banan, jabłko i wiele innych. 

Zajmowanie się królikiem nie jest skomplikowane. Najważniejszą sprawą jest stały dostęp do wody, o czym niektórzy zapominają oraz właściwą bogata dieta typowa dla roślinożercy, który zjada niskokaloryczny pokarm. Potrzebujemy też gryzak do ścierania ząbków, który jest do nabycia w sklepie zoologicznym. Dobrej, jakości sianko to podstawa trawienia. Zmieniając karmę robimy to łagodnie mieszając nowa karmę ze starą i stopniowo zwiększamy ilość nowej. 

Flora bakteryjna potrzebuje trochę czasu, aby się przestawić. Dokładnie opisałem to w jednym z artykułów w blogu na portalu zoologicznym. Zachowując te proste zasady żywieniowe będziemy się cieszyć ze zdrowego i szczęśliwego króliczka. Dodatkowy i niezbędny element to nasza czułość i opieką go obdarzymy. Dwa króliczki mają wzajemne towarzystwo i warto nad tym się zastanowić, kiedy większość dna spędzamy po za domem. Więcej na portalu zoologicznym.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz