wtorek, 22 lipca 2014

Najczęstsze choroby królików

Spośród chorób, które występują u królików wyróżnia się choroby wirusowe i bakteryjne, pasożytnicze. Wiele chorób spowodowanych jest również błędami w żywieniu, niewłaściwym utrzymaniem czy też obrażeniami ciała.

 Autor Vohne Wikimedia Commons

Bardzo łatwo możemy się przekonać o chorobie królika, gdyż przeważnie zmienia się jego wygląd. Opiekun powinien zaniepokoić się widząc nastroszone futerko, pozbawione połysku. Zwrócić uwagę trzeba kiedy nosek jest wilgotny i zalepione oczy.

Obserwując królika chorego zauważyć można zmiany w jego zachowaniu. W przeciwieństwie do zdrowego je niechętnie, mało się rusza i jest nieskory do zabawy.

Komary i inne owady przenoszą chorobę wirusową zwaną mykosomatozą. Podanie zielonki zabrudzonej odchodami zainfekowanymi przez dzikie króliki też może być przyczyna tej choroby. Rozpoznaje się ją po zaczerwienieniu spojówek, zalepieniu oczu oraz obrzękach występujących na niemal całej głowie. Określa się to mianem „ głowa lwa”. Choroba jest nieuleczalna i w większości wypadków zwierzęta są usypiane. Choroba jest zaraźliwa i zainfekowany królik powinien być oddzielony od innych królików. Obecnie szczepi się zwierzęta przeciw mykosomatozie.

Inną chorobą często występującą jest nieżyt jelit. Choroba ta jest wywołana przez bakterie lub poprzez skarmianie nadmiernej ilości białka. Nie należy podawać koniczyny bez dodatku siana, czy też przekarmiać zwierzęcia. Królik cierpi na zaburzenia w trawieniu, które zostały wywołane poprzez nadmierne rozmnażanie się bakterii jelitowych. Ściana jelit ulega niszczeniu. Leczenie polega na zmianie żywienia, ewentualnie też podawaniu naparu z rumianku. Po każdym kontakcie z chorym króliczkiem bezwzględnie należy myć ręce, bo choroba może być przenoszona na ludzi. Królik musi być też oddzielony od innych królików. Poważniejsze stany tej choroby mogą doprowadzić do śmierci królika.

W przewodzie pokarmowym królika oraz na skórze mogą występować różne pasożyty. Do pasożytów wewnętrznych należą robaczyce. Wśród zewnętrznych najczęściej występujących należy wymienić świerzbowce, kleszcze i owady takie wszy i pchły. Zwalcza się je odpowiednio dobranymi środkami kontaktowymi, które zaleci lekarz weterynarii. Skórę królika mogą również zaatakować patogenne grzyby.

Opiekun nieświadomie doprowadza często królika do zachorowania w wyniku błędów żywieniowych. Warto więc zainteresować się zasadami karmienia i zastosować się do nich. Unikajmy gwałtownej zmiany skarmianej paszy. Podawajmy siano jako pasze balastową i zawsze czystą, świeżą wodę do picia. Co do ilości paszy nakładajmy ją w takiej ilości, aby do następnego karmienia została wyjedzona. Przekarmienie to poważna choroba, która może zakończyć się śmiercią w razie braku pomocy lekarskiej. Królik przestaje jeść, zgrzyta zębami.

Zaparcie, bóle brzucha, napięcie powłok brzusznych, zgromadzone gazy to wynik naszego błędu. Z winy opiekunów powstają też choroby wywołane niewłaściwym utrzymaniem. Bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Nie wystawiać królika w upalne dni na bezpośrednie działanie słońca i nie pozostawiać w gorący , dusznym pomieszczeniu bez dostępu wody, aby nie nastąpiło przegrzanie organizmu. Przekrwienie mózgu wywołane złymi warunkami powoduje, że królik leży wyciągnięty na ziemi i zieje. Próbuje w ten sposób oddać możliwie jak największą ilość ciepła do atmosfery. Chorego króliczka najlepiej mieścić w chłodnym miejscu, podać do picia chłodna wodę. Kończyny polewać zimna wodą. Jeżeli szybko nie uzyskamy poprawy króliczka trzeba zabrać do lekarza weterynarii. Więcej na portalu zoologicznym.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz